Posted by on 7 września 2015

plakat spotkanie autorskie gostyn

Już w sobotę 12 września Gostyń odwiedzi najwybitniejszy polski szpieg – generał Marian Zacharski, który specjalizuje się obecnie w historii wywiadu i w Gostyniu zaprezentuje przedpremierowo swoją najnowszą książkę pt. „KODY WOJNY niemiecki wywiad elektroniczny w latach 1907–1945 a losy polskich, sowieckich, alianckich kodów i szyfrów”.

KODY WOJNY” napisane zostały między innymi na podstawie nigdy dotąd nie publikowanych dokumentów, które ewakuujący się niemiecki wywiad zatopił pod koniec wojny w jeziorze Schliersee. Skrzynie zostały wyłowione w ramach operacji o kryptonimie TICOM przez amerykańsko-brytyjską ekspedycję poszukiwawczą w 1945 roku, a dopiero ok. 3 lata temu zwrócone Niemcom. Zawierały najtajniejszą dokumentację dotyczącą kodów i szyfrów wielu krajów, w tym oryginalne polskie księgi kodowe i przechwycone polskie depesze. Przytoczone w tej książce unikalne fakty mówią same za siebie i rzucają nowe światło na, wydawałoby się, dobrze znane wydarzenia historyczne jak stosunki polsko-węgierskie, czy Powstanie Warszawskie. Z książki dowiemy się również, że korespondencja polskiej dyplomacji, wojska i wywiadu była dla Niemców często czytelna, stąd planowane tajne posunięcia były zawczasu im znane.

KODY WOJNY” wyjątkowe są także ze względu na autora, gdyż o wywiadzie pisze człowiek, który zna się na rzeczy jak mało kto. Generał Marian Zacharski to arcyszpieg z czasów Zimnej Wojny, który przez całe życie kierował się powtarzaną przez ojca, żołnierza AK, dewizą: „Polska jest jedna i jest twoja” i aktualnie realizuje ją, pisząc książki historyczne i biograficzne.

 Spotkanie z Marianem Zacharskim odbędzie się w sobotę 12 września, o godz. 18.00 w Muzeum w Gostyniu. Organizatorami są Muzeum w Gostyniu i Stowarzyszenie ZIELONA KOHORTA.

Posted in: Bez kategorii